Güncel Blog

Chp Milletvekili Selin Sayek Böke Biyografisi

Selin Sayek Böke Kimdir?

 

Selin Sayek Böke, 1 Kasım 2015 seçimlerinde aday olduğu bölge olan İzmir’den, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olmaya hak kazanarak meclise girmiştir. 24 Ağustos 1972 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Baba tarafından Hatay’ın Arsuz ilçesinden, anne tarafından Niğde’lidir. Annesi göz doktoru Füsun Sayek, babası Hataylı Ortodoks Hristiyan ailenin oğlu olan Operatör doktor İskender Sayek’dir. Bir kız kardeşi vardır. İlkokulu Çankaya İlkokulu’nda tamamladıktan sonra 1989 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. 1993 yılında ODTÜ İktisat bölümü’nden mezun oldu.
Selin Sayek Böke, Amerika’da Kuzey Karolina’da bir üniversite olan Duke Üniversitesi’nde 1993-1999 yılları arasında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. Bu süre zarfında Duke Üniversitesi’nde ders vermenin yanı sıra Dünya Bankası projelerinde danışmanlık görevlerinde de bulundu. Bu danışmanlık görevleri kapsamında Güney Afrika, Doğu ve Orta Avrupa ekonomilerine dair projelerde çalıştı. 1999 yılında Duke Üniversitesi’nden İktisat doktorasını aldı.
1999-2001 yılları arasında Massachusetts’te bir vakıf üniversitesi olan Bentley Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 2001-2003 yılları arasında IMF’nin Washington DC ofisinde Ekonomist olarak görev aldı. Uganda masasındaki görevini sürdürürken aynı yıllarda Ziyaretçi Öğretim Üyesi olarak Georgetown Üniversitesi’nde ders verdi.
2003 yılından 2010 yılına kadar Ankara Bilkent Üniversitesi İktisat bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2010 yılında Doçent olan Selin Sayek Böke, 2011-2014 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı görevini yaptı. 2013-2014 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

2011 yılından beri TÜBİTAK Sosyal Bilimler Araştırma Grubu (SOBAG) Danışma Kurulu üyesidir.

Yaptığı bilimsel çalışmalar birçok uluslararası ve ulusal endeksli dergide ve kitaplarda bölüm olarak yayınlanmıştır. “Uluslararası iktisat alanında doğrudan yabancı yatırımların etkileri ve belirleyicileri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle 2010 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü almıştır. Bu çalışmalarındaki bilimsel katkıları sebebiyle 2007 yılında Almanya’daki Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün verdiği ‘’Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü’’nü (Excellence Award in Global Economic Affairs) kazanan dört ekonomistten biri olmuştur. 2011 yılında da Mustafa Parlar Vakfı Teşvik Ödülü almıştır.

Birçok TÜBİTAK araştırma projesinde yürütücülük yapan Selin Sayek Böke, Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği kurucu üyesidir.

CHP’nin 6 Eylül 2014’te gerçekleştirilen 18. Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçilmiştir. 14 Eylül 2014 tarihinde Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmiştir. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde İzmir’den CHP Milletvekili seçilmiştir.

İngilizce bilen Selin Sayek Böke, inşaat mühendisi Mert Böke ile evlidir. Can (d.2005) ve Aksel (d.2011) adında iki oğlu vardır.

Ödülleri
2007 – Almanya, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü- ‘’Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü’’
2010 – TÜBİTAK – Teşvik Ödülü
2011 – Mustafa Parlar Vakfı Teşvik Ödülü
2015 – Siyaset Dergisi – “20.Yıl Özel Ödülü”

Kaynak:Biyografi.info

Kategori: Biyografi

Benzer Konular

Halil Sezai Paracıkoğlu Kimdir?

Halil Sezai Paracıkoğlu Kimdir?

Halil Sezai Paracıkoğlu Biyografisi   Halil Sezai Paracıkoğlu, aslında her ne kadar İsyan ve Olsun...

Didem İnselel Kimdir?

Didem İnselel Kimdir?

Didem İnselel Biyografi   Didem İnselel, İstanbul’da 13 Temmuz 1976 tarihinde doğmuştur. Tam adı Uğur...

Pablo Neruda Kimdir?

Pablo Neruda Kimdir?

Pablo Neruda Biyografi   Şili’de demiryolu işçisi bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak...

Kaan Urgancıoğlu Kimdir?

Kaan Urgancıoğlu Kimdir?

Bugünlerde Kara Sevda dizisinin kötü adamı Emir Kozcuoğlu rolünde gözümüze çarpan yakışıklı oyuncu; Kağan Urgancıoğlu...

Çağan Irmak Kimdir?

Çağan Irmak Kimdir?

Çağan Irmak Kimdir?   Çağan Irmak 4 Nisan 1970 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Boyu 174 cm...

Sitemizde yayınlanan içerikler editörlerin ve internet üzerinde beğenilen yazılardan oluşmaktadır. Fehva.com yayınladığı içeriklerde herhangi bir tavsiye, öneri ya da reddiyede bulunmamaktadır. Sitemizde telif hakkınız olduğunu düşündüğünüz içerikler varsa adresine mail atmanız halinde memnuniyetle ilgilenilecektir.

Yukarı