Güncel Blog

Fi Dizisi Duru Kimdir? Serenay Sarıkaya Biyografisi

Adanalı dizisi ile tanıdığımız, Lale Devri dizisinde kötü karakteri ile bilenip, Medcezir dizisinde takdir ettiğimiz Serenay Sarıkaya, artık usta bir oyuncu oldu. Yıllardır oynadığı dizi ve filmler ile adından söz ettiren ve şöhretine şöhret katıp oyunculuğunu da bir hayli geliştiren genç yetenek, bugünlerde Puhu Tv‘de yayınlanan Fi dizisinde ki Duru rolü ile karşımıza çıkıyor. Başarılı oyuncu kadrosu ile internet dizilerine yeni bir soluk getiren Fi dizisi, her bölümü ilgi ile takip edilen bir yapım oldu. Burada ki en büyük katkılardan biri de dizinin başrol oyuncularından olan Serenay Sarıkaya‘da. Dizide Mehmet Günsür‘ün canlandırdığı Deniz ile romantik bir aşk hayatı olan fakat Can Manay‘ın saplantısına hedef olan Duru karakterine hayat veren Serenay Sarıkaya‘yı daha yakından tanıyalım.

Serenay Sarıkaya, 1 Temmuz 1991 tarihinde Antalya’da doğmuştur. Annesinin adı Ümran, babası Mustafa Sarıkaya’dır. 6 yaşındayken anne babası boşanmışlar.
İlk ve ortaokulu bitirdikten sonra Antalya Saime Salih Konca Lisesi‘nden mezun olmuştur. İstanbul Ataşehir Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü‘ne devam etti.
2007 yılında Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen “Avrupa Gençler Güzellik Yarışması“nda, Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanmıştır. Yarışmada ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek “Jüri Özel Ödülü“nü almış ve ülkemize dördüncülükle dönmüştür. 2010 yılında katıldığı “Türkiye Güzellik Kraliçesi” Yarışmasına ikinci olmuştur.

Daha 16 yaşındayken 2008 yılında “Plajda” adlı filmde tesadüf eseri rol almıştır. Ardından aynı yıl Peri Masalı ve Limon Ağacı dizilerinde başrol oynamıştır. Daha sonra “Adanalı” dizisinde Oktay Kaynarca’nın kızı rolünde oynamış ve iyice tanınmıştır. 2010 yılında “Lale Devri” dizisinde Yeşim karakterini canlandırmış ve adından çokça söz ettirmiştir. 2013 yılında “THE O.C” dizisinden uyarlama yapılan “Medcezir” dizisinde Mira karakterini canlandırdı.

2016 yılında “İkimizin Yerine” adlı sinema filminde Nejat İşler, Serenay Sarıkaya ile başrolde oynarken, diğer rollerde Zerrin Tekindor, İştar Gökseven, Merve Çağıran, Özgür Emre Yıldırım oynamıştır.

2017 yılında yapımını Ay Yapım’ın üstlendiği, yazar Azra Kohen’in “Fi Çi Pi” adlı kitap dizisinden Tv dizisine uyarlanarak çevrimiçi dizi platformu olan Puhu TV üzerinden yayınlanan “” dizinin başrollerinde Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, ve Büşra Develi rol aldı. Diğer rollerde ise Ayşenur Çetin, Tülay Günal, Osman Sonant, Özge Özpirinçci, Saadet Aksoy, Emir Benderlioğlu, Defne Kayalar oynamıştır.

2017 yılında gösterime giren ve başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Kerem Bursin’in oynadığı “Günaydın Sevgilim” adlı sinema filminin yönetmenliğini Ali Bilgin yaptı.

 

Ödülleri

2014 – 41. Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri – En iyi kadın oyuncu (Medcezir 1. Sezon)
2015 – 42. Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri – En iyi kadın oyuncu (Medcezir)

 

Filmleri ve dizileri

2017 – İklim Meselesi (Kendisi) (TV Dizisi)
2017 – Günaydın Sevgilim (Dilara) (Sinema Filmi)
2017 – Fi (balerin Duru) (TV Dizisi)
2016 – İkimizin Yerine (Çiçek) (Sinema Filmi)
2013 – Medcezir (Mira)(Dizi)
2013 – Behzat Ç. Ankara Yanıyor (Melis)(Film)
2010-2012 – Lale Devri (Yeşim Taşkıran)(Dizi)
2010-2011 – Yer Gök Aşk (Yeşim Taşkıran)(Dizi)
2008-2010 – Adanalı (Sofia)(Dizi)
2008 – Limon Ağacı (Peri)(Dizi)
2008 – Peri Masalı (Talya)(Dizi)
2008 – Plajda (Aslı)(Film)

Kaynak:Biyografi.info

 

Serenay Sarıkaya Resimleri

 

Kategori: Biyografi

Benzer Konular

Halil Sezai Paracıkoğlu Kimdir?

Halil Sezai Paracıkoğlu Kimdir?

Halil Sezai Paracıkoğlu Biyografisi   Halil Sezai Paracıkoğlu, aslında her ne kadar İsyan ve Olsun...

Didem İnselel Kimdir?

Didem İnselel Kimdir?

Didem İnselel Biyografi   Didem İnselel, İstanbul’da 13 Temmuz 1976 tarihinde doğmuştur. Tam adı Uğur...

Pablo Neruda Kimdir?

Pablo Neruda Kimdir?

Pablo Neruda Biyografi   Şili’de demiryolu işçisi bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak...

Chp Milletvekili Selin Sayek Böke Biyografisi

Chp Milletvekili Selin Sayek Böke Biyografisi

Selin Sayek Böke Kimdir?   Selin Sayek Böke, 1 Kasım 2015 seçimlerinde aday olduğu bölge...

Kaan Urgancıoğlu Kimdir?

Kaan Urgancıoğlu Kimdir?

Bugünlerde Kara Sevda dizisinin kötü adamı Emir Kozcuoğlu rolünde gözümüze çarpan yakışıklı oyuncu; Kağan Urgancıoğlu...

Sitemizde yayınlanan içerikler editörlerin ve internet üzerinde beğenilen yazılardan oluşmaktadır. Fehva.com yayınladığı içeriklerde herhangi bir tavsiye, öneri ya da reddiyede bulunmamaktadır. Sitemizde telif hakkınız olduğunu düşündüğünüz içerikler varsa adresine mail atmanız halinde memnuniyetle ilgilenilecektir.

Yukarı