Güncel Blog

Savaş ve Barış Kitap Özeti – Tolstoy

Yazarın en büyük romanı olarak kabul edilmektedir. Tolstoy Napolyon Savaşları’nı Rus toplumuna etkileri açısından anltırken kahramanlarının 1820’ye kadarki gelişimlerini özetler. Yüzden fazla kişinin yer aldığı bu olaylar dizisi, daha çok dört soylu ailenin bireyleri arasındaki ilişkilerle dile getirilir:
Bolkonski ailesi, Bezuhov ve Kuraginler, Rostov ailesi.
En önde yer alan kişiler şunlardır: Neden sonra Nataşa ile (Natalya Rostov) evlenerek mutluluğa kavuşacak olan Kont Piotr Kiriloviç Bezuhov (Pierre); eşini doğumda yitirince ömrüne yeni bir mutluluk sayfası açmak isteyen Andrey Bolkonski (Nataşa ile evlilik düşü gerçekleşmeyecektir); en sonda Maria Bolkonski ile evlenerek kendisine hem yeni bir iş dünyası hem de mutlulukla dolu bir yaşam anlamı katan Nikolay Rostov. Arada yardımcı kişiler, General Kutuzov gibi.
Tolstoy Carlyle’ın (1795-1881) tarihi kahramanların yaptığı tersine karşı durarak insanları tarihin aracı olarak görür; toplumsal olayların kişileri aştığı görüşünü savunur.
Kitaptaki karşıtlıklar yalnızca savaşla barış arasında değildir. Soylularla köylüler, Fransızca ile Rusça, kültürlü kişilerle yalın halk insanları arasındaki karşıtlık ve çelişkiler sürer gider. Ayrıca kötü niyetlilerle (Anatol Kuragin) iyi iradeliler (Pierre) arasında da bu zıtlık her zaman var olacaktır.
Yazarın özyaşamıyla aile çevresinden alıp roman kişisi haline getirdiği insanlar, romana büyük sıcaklık, canlılık, ölmezlik verir. Roman klasikleri arasında yerini hiçbir başka eserin alamayacağı bir deha eseri olarak dünya kamuoyunca benimsenen eser, birkaç kez sinemaya aktarıldı.

Kategori: Kitap Özetleri

Benzer Konular

Çalıkuşu Kitap Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Çalıkuşu Kitap Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Kitabın Adı: Çalıkuşu Yazarı: Reşat Nuri Güntekin Yayınevi: İnkilap Kitabevi Basım Yılı: 1993 Kitabın Ana...

Suç ve Ceza Kitap Özeti – Dostoyevski

Suç ve Ceza Kitap Özeti – Dostoyevski

Kitabın Adı: Suç ve Ceza Kitabın Yazarı: Fyodor Dostoyevski Yayınevi: Rus Habercisi Basım Yılı: 1866 Kitabın...

Don Kişot Kitap Özeti – Miguel De Cervantes

Don Kişot Kitap Özeti – Miguel De Cervantes

Kitabın Adı: Don Kişot Kitabın Yazarı: Miguel De Cervantes Yayınevi: luan de la Cuesta Basım...

Yeşil Gece Kitap Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Yeşil Gece Kitap Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Kitabın Adı: Yeşil Gece Kitabın Yazarı: Reşat Nuri Güntekin Yayın evi: İnkilap Kitabevi Basım Yılı:...

Ölüm Diyeti Kitap Özeti – Robin Cook

Ölüm Diyeti Kitap Özeti – Robin Cook

Kitabın Adı: Ölüm Diyeti Kitabın Yazarı: Robin Cook Yayın evi: Altın Kitaplar Yayınevi Basım Yılı:...

Sitemizde yayınlanan içerikler editörlerin ve internet üzerinde beğenilen yazılardan oluşmaktadır. Fehva.com yayınladığı içeriklerde herhangi bir tavsiye, öneri ya da reddiyede bulunmamaktadır. Sitemizde telif hakkınız olduğunu düşündüğünüz içerikler varsa adresine mail atmanız halinde memnuniyetle ilgilenilecektir.

Yukarı